Ziemniaki hasselback

wpis w: Bez kategorii, Obiad, Przepiśnik | 0

O kuchni Skandynawów krążą różne mity. Jedni twierdzą, że to kuchnia gotowców i mrożonek, a inni, że z nordyckich przepisów korzystają najlepsi kucharze. Można się z tym zgadzać lub nie, ale ziemniaki Szwedzi robią rewelacyjne!

 

Ziemniaki hasselback to szwedzki wynalazek. Podany pierwszy raz w tamtejszej restauracji o nazwie Hasselbacken. Pokrojony w cienkie plasterki ziemniak w mundurku, wygląda elegancko i efektownie. Jak to w mundurku. I pasuje praktycznie do każdego dania – jako dodatek do smakołyków z grilla, do wykwintnego obiadu, nad którego kompozycją myśleliście tydzień, a nawet jako przekąska „na szybko”.

Ciężko jest przyrządzić ładne ziemniaki. Moda, jak serwować puree zmienia się tak szybko, że tracę rachubę. Naturalnie ciepnięte, uformowane w gałkę czy rozjechane w fantazyjne kleksy na talerzu. Trudno nadążyć, dlatego jako alternatywę polecam po prostu pokroić kartofla w plasterki i upiec.

Ziemniaki hasselback

Składniki

6 ziemniaków

50 g masła

2 łyżki posiekanego koperku lub innych, ulubionych ziół

sól, pieprz

 

Wykonanie

Ziemniaki dokładnie myjemy i szorujemy. Następnie każdego ziemniaka nacinamy, krojąc cienkie plasterki, ale nie rozkrawając. Tak, aby pozostał w jednym kawałku. Najlepiej umieścić ziemniaka między dwoma deskami do krojenia i wtedy nacinać. Dzięki tej metodzie nie rozkroimy go całkowicie. Pokrojone ziemniaki smarujemy po ponacinanym wierzchu masłem i solimy. Pieczemy w temp. 200 stopni przez 40 minut. Posypujemy koperkiem i podajemy.